top of page

  ЗВІТ

КЕРІВНИКА ДОШКІЛЬНОГО НАВЧАЛЬНОГО ЗАКЛАДУ № 11 „БЕРІЗКА ”   за 2020-2021 навчальний рік

 

         У закладі дошкільної освіти №11 протягом   2020-2021навчального року функціонувало 4групи. Наповнюваність груп залишається сталою. Режим перебування дітей не змінився . Із 4груп — 1 з 12-годинним перебування дітей, 3- з 10,5годин .

   Кількість  педагогічних  працівників   залишилася  сталою (всього 11педагогів, з повною вищою освітою  - 8осіб, базовою —3особи.

  Плинність кадрів  у 2020-2021роках складала 1 % (звільнення у зв'язку зі зміною місця проживання).

  Курсову перепідготовку, відповідно, до плану пройшли 100 % педагогів, які атестувались.

        Порівняльний аналіз кількісного та якісного складу педа­гогічних працівників свідчить про стабільність колективу та його , творчий потенціал, а саме: спеціалістів Iкатегорії — 1;спеціалістів II категорії —3 , спеціалістів -3.

Кваліфікаційний рівень педагогів

    В 2020-2021н. р.  один педагог підвищив свою кваліфікаційну категорію за результатами атестації. Атестація педагогічних працівників проводилася згідно з перспективним планом відпо­відно до Типового положення про атестацію та на підставі наказів керівника закладу.

 Заклад дошкільної  освіти № 11 здійснював освітній процес відповідно до вимог Законів України «Про освіту», «Про дошкільну освіту», «Про охорону дитинства» та інших нормативно-правових актів.

         Зміст  освітнього  процесу у  закладі дошкільної освіти  визначається Базовим компонентом дошкільної освіти (нова редакція). Інваріантна складова Базового компонента реалізується відповідно до Програми виховання і навчання дітей від 2 до 7 років «Дитина» (лист Міністерства освіти і науки України ) з використанням видань, рекомендованих для роботи у дошкільних навчальних закладах, затверджених Міністерством освіти і науки України. Програма « Впевнений старт» - старший та середній дошкільний вік. Схвалено Міністерством освіти та науки МОН України №22.1\12-Г-292 від 27.05.2019р.

          Навчальний рік у закладі почався 01 вересня 2020 року і закінчився 31 травня 2021 року. Мова навчання: українська. Режим роботи закладу - п’ятиденний.

  Аналіз освітнього процесу

методична робота

           Завдання освітніх ліній Базового компонента дошкільної освіти реалізувалося через різні форми організації життєдіяльності дошкільників (Інструктивно-методичні рекомендації «Про організацію освітньої роботи в дошкільних навчальних закладах у 2020\2021 навчальному році »).

Організована навчально-пізнавальна діяльність планувалась й проводилась відповідно до програмових завдань  програми «Впевнений старт», «Дитина» з урахуванням умов розвивального предметного, природного, соціального середовища і потреб, інтересів, здібностей дітей.

Пріоритетні завдання на 2020/2021 навчальний рік

  • Забезпечення наступності у впровадженні особистісно-орієнтованої моделі освіти орієнтуючись на Концепцію НУШ, її новий зміст, зміну освітнього простору,

 •    Формування екологічної свідомості, навичок практичного життя, готовності до взаємодії з навколишнім світом; реалізацію проектної діяльності;  соціально-екологічного проекту «Виховання культури сортування сміття та поводження з відходами у всіх учасників освітнього процесу»; самонавчання дітей «діти-дітям» із закріпленням практичних навичок ;

 •   Удосконалення роботи щодо формування комунікативно-мовленнєвої та математичної компетенцій дітей    дошкільного віку шляхом упровадження інноваційних методик і технологій.

        Колектив плідно працював над виконанням поставлених завдань .У  закладі кожен куточок навчає і розвиває. Діти щороку переходять у нове приміщення, воно має відрізнятися кольоровою гамою, інтер’єром, ігровими осередками...

До оформлення кожного групового осередку педколектив підійшов креативно. Відповідно до віку, враховуючи життєвий досвід дітлахів, «занурюємо» їх у певний розділ програми:

  • І молодша група — сенсорика( бизборд );

  • ІІ молодша група — природа та оздоровлення(куточок природи);

  • середня група — розвиток мовлення  та логічного мислення (профільна група);

  • старша група — ознайомлення з комп’ютерами (профільна група);

Наші наочні стіни «говорять». Кожне зображення предмета — є слово. Це економить час вихователя у підготовці до занять, дітей стимулює до запам’ятовування, до само- та взаємоконтролю.

Всі предмети, зображення на стінах доступні для дитячого зору, вони об’ємні, яскраві, привабливі. Головне, ми їх виготовили з підручного матеріалу з мінімальними фінансовими витратами.

У рекреаціях розмістили куточки народознавства, у коридорах постійно діючі художні виставки, на клумбах — сюжети казок із мініскульптур. Таке оформлення закладу і навчає, і розвиває.

Технічне оснащення освітнього процесу — вимога сучасного життя, невід’ємна складова успішного й доступного навчання.

             Адже сучасні діти — безпосередні споживачі глобальної електронної павутини. Що маємо ми? У музичній залі є телевізор, у  комп’ютерному залі сім комп’ютерів, проєктор, екран; у музичній залі —музичний  центр; у закладі є інтернет.

             Цікаве, захопливе, розвивальне заняття — колективне, групове, індивідуальне — має стати основою освітнього процесу. Вихователі мають знати методи і прийоми, структуру заняття, форми організації освітнього процесу тощо. Звичайно, легше провести лекцію для дошкільників: «сидіть і слухайте», «подивіться на малюнок»..., ніж зацікавлювати й долучати до мислення. Я вважаю, що найраціональніше нині — інтегровані заняття.

У нашому дитсадку вихователі на власний розсуд поєднують теорію обов’язково з практичними елементами. Якщо на заняттях ознайомлюють дітей з природою і навколишнім світом, обов’язково проводять досліди; малювання — під музичний супровід; фізкультура — з елементами туристичного походу... Такі заняття різноманітні та цікаві для дитячого сприйняття.

Будь-яке заняття потребує певної підготовки. Тому ми використовуємо методичні посібники з розробленими заняттями програми «Впевнений старт». Адже це досвід колег-практиків. Вихователь може щось змінити, додати. Але економія робочого часу — теж важливий момент. Головне — дотримуватися розпорядку дня, враховувати вікові особливості й забезпечити дітям задоволення від навчання.

Традиційно кожен педагог нашого закладу раз на навчальний рік проводить заняття для колективного перегляду. Так фахівець підтримує свій імідж і професіоналізм. Наука дає традиційну базу, а практик застосовує і віднаходить те, що допомагає йому навчати. Важливо спрямувати, підтримати педагога і не нав’язувати йому чиєсь.

Навіщо колективні перегляди, запитаєте ви. Щоб вихователь не деградував. Потрібно відновити в пам’яті те, на що з часом не звертаєш уваги — методика. Зібрати весь свій професіоналізм і показати, що ти не гірший. Під час самоаналізу відстояти власну позицію і показати свій рівень спікерства. Почути оцінку колег. Зробити власний висновок — ти піднімаєшся чи...

Участь у фахових конкурсах — це неоціненний майданчик для розкриття особистості. Інколи, щоб пробудити внутрішній потенціал, потрібно невеликий поштовх.

У нашому закладі починаємо з малого: проводимо традиційні конкурси: на кращий город на вікні, кращий музичний інструмент із підручного матеріалу, кращий спортивний інвентар …

Також постійно беремо участь у конкурсах, які проводять фахові видання. Це відповідально, а перемога є престижною. Що стосується конкурсів районних, обласних, то це завдання для єдиної команди.

Участь у будь-якому конкурсі — перевірка власної фаховості і неоціненний досвід.

Різні види контролю освітнього процесу передбачені річним планом. Їх потрібно фіксувати у наказах з основної діяльності закладу.

Традиційним у нашому дитсадку є діловий щоденник контролю директора, який не передбачений у переліку обов’язкової документації ЗДО.

Уникаючи непотрібного переписування з планів вихователя, я занотовую відвідування навчального заняття чи режимного моменту в щоденному плані роботи директора в графу «Контроль і керівництво».

Директор не фіксує помилки й не вказує на недоліки, а підказує й спрямовує колегу. Контролює, щоб був баланс, щоб кожен виконував свої обов’язки, не принижує і не докоряє. Раджу і спрямовую у те русло, яке задовольнить усіх: колег, дітей, батьків, начальство.Моніторинг звучить не так страшно. Тож моніторитимо!

          Команда закладу дошкільної освіти зрозуміла, що працює з новим поколінням дітей — поколінням Z. Воно дивує педагогів і батьків нехарактерними для їхнього віку здібностями. Аби задовольнити освітні потреби дошкільників і створити умови для гармонійного розвитку, потрібен сучасний підхід. Оскільки наші вихователі не звикли відставати, вирішили терміново оновлювати освітній процес.

Налагодили діалог між батьками й педагогами. Для цього організували зустріч-знайомство. Директор і  вихователі ознайомили батьків із новою програмою та діяльнісним підходом її впровадження. Під час зустрічів провели з батьками інтерактивні вправи, практично ознайомили з прийомами ефективної взаємодії з дітьми. Відтак проаналізували переваги й можливості подальшої співпраці, отримали зворотний зв’язок.

            За результатами зустрічів ми розробили алгоритм, як створити технічне забезпечення та розвивальне середовище груп, цетром якого є дитина, її потреби, інтереси та можливості.

      Якість освітнього процесу залежить від професійних умінь педагога. Тому ми організовуємо цикл методичних заходів, під час яких надали змогу педагогам ділитися власним досвідом і переймати досвід колег. Щоразу обговорюємо нові підходи та продукували ідеї в організації освітньго процесу.

        Ми об’єднали найбільш зацікавлених і досвідчених педагогів у творчу групу на чолі з  практичним психологом. Педагоги розуміють  в чому фундамент успішної підготовки до школи. Реалізація програми «Впевнений старт »впродовж навчального року дала змогу:

  • упровадити діяльнісний підхід до реалізації завдань освітньої програми;

  • координувати співпрацю дитячого садка та початкової школи;

  • активізувати взаємодію дитячого садка з родинами вихованців.

         Для вихователів  організували  тренінги,  рекомендуємо брати участь в вебінарах, де вихователі дізнаються, як спланувати тематичний тиждень, провести «Ранкове коло» та організувати дітей упродовж дня згідно програми «Впевнений старт ».

           Практичний психолог провела серію тренінгів «Долаємо психологічні стереотипи». Під час роботи педагоги вчилися розуміти одне одного, оволодівали механізмами комунікативної компетентності й розвивали професійну самосвідомість. А головне — сформувалася потужна командна взаємодія, завдяки якій значно підвищилась ефективність подальшої роботи.

             Щоб активізувати діяльність педагогів, ми провели семінар-практикум «Оновлюємо освітній процес разом»  Його суть — пошук цікавих форм організації життєдіяльності старших дошкільників: робота підгрупами «2×2», активне слухання, самопрезентація «Хочу сказати», «Коло друзів», «Дитячий кінозал» тощо.

Переваги та недоліки оновленої діяльності обговорювали на засіданнях дискусійної студії «В ногу з часом».

Зокрема, за допомогою інтерактивних вправ « Перевантаження після відпустки», «Запитання і відповідь», розв’язували проблемні ситуації та планували подальшу роботу. Відтак увесь позитивний досвід оформляємо  як методичні

посібники./рекомендаціі, плани, відеоспостереження

Які результати отримали :

Наприкінці року ми підбиваємо підсумки роботи з дітьми, а саме  як зріс рівень компетентностей дошкільників:

  • володіють етикетними формами спілкування;

  • аналізують і пояснюють причини суперечливих і конфліктних ситуацій;

  • домовляються між собою;

  • звертаються по допомогу до старших;

  • уміють будувати, вести та підтримувати діалог.

Діти продемонстрували рівень знань та умінь за всіма розділами програми «Впевнений старт».

Ми переконані, що вони готові до навчання у школі та їхній старт буде успішним.

Результати опитування батьків засвідчили позитивні зміни розвитку дітей.

            Батьки більше уваги приділяють спільній діяльності з дітьми, відвідують заходи. Підвищилася компетентність батьків щодо особливостей розвитку дошкільників.

Показовим проведення наприкінці навчального року круглого столу «Берег реалізованих  сподівань». Учасниками заходу  -  вихователі та батьки. Як експертів запросили вчителів початкової школи. Усі мали  змогу проаналізувати пройдений шлях і висловити свої враження від спільної роботи.Резюмуємо — нам вдалося подолати бар’єр новизни, розв’язати заплановані завдання та оновити освітній процес у нашому дитячому садку відповідно до вимог часу.

            Підсумок освітнього процесу — це результат роботи ЗДО. Що стосується безпосередньо аспекту організації життєдіяльності у дитсадку, то це — рівень розвитку вихованців старшої групи та готовність до шкільного навчання.

 

          ЗДО №11 «Берізка» бере участь у дослідно-експериментальній роботі з теми
«Технології психологічного супроводу конструювання поведінкових моделей особистості у несприятливих обставинах» у 2021-2024 роках. Всього  в цьому проекті беруть участь 23 заклади середньої освіти та 20 закладів дошкільної освіти Донецької області, серед яких і  наш заклад! Проект буде реалізуватися поетапно, протягом 3 років. Відповідальною особою призначено практичного психолога закладу Романіхіну М.А.

 Наукове керівництво здійснюватиме Донецький обласний інститут післядипломної педагогічної освіти в особі кандидата психологічних наук, доцента, завідувача кафедрою психології та розвитку особистості Донецького облІППО Поуль Валентини Станіславівни Термін проведення проекту: Лютий 2021 року – червень 2024 року.  В лютому було підготовлено та оформлено відповідну документацію, розроблено та затверджено план роботи закладу. У березні-квітні було проведено онлайн -опитування, участь в опитуванні взяли педагоги та батьки, діти старшої групи. 

Мета опитування: визначити обставини, які є несприятливими для дітей різного віку, педагогів та батьків, а саме:

  • Що розуміють діти та дорослі під несприятливими обставинами?

  • Які шляхи їх вирішення обирають?

  • Як безпосередньо діють для подолання несприятливих обставин?

Навіщо?

  • Відповіді на ці питання допоможуть знайти ефективні способи підтримки дітей і дорослих у несприятливих обставинах.

  • Це допоможе розробити технології ефективного впливу на власну поведінку в несприятливих обставинах, які може застосовувати сама дитина, педагоги, батьки до себе.

Інформація щодо проведення онлайн-опитування «Розумію! Обираю! Дію!»

Вдалося :

  • зацікавити педагогів, усі педагоги пройшли опитування без будь яких уточнень та проблем,

  • провести опитування дітей старшого дошкільного віку;

  • провести опитування батьків.

 

  1. Аналізуємо виконання завдань програми розвитку дітей дошкільного віку«Впевнений старт» у старшій групі, вихователь на засіданні педагогічної ради доповідає результати діагностики засвоєння вимог програми «Впевнений старт» старшої групи 2020-2021навчального року

              Відповідно до річного плану роботи   були проведені контрольно – підсумкові заняття та педагогічна діагностика рівня компетентності дітей старшої групи. В результаті діагностики з’ясовано, що вся навчально-виховна робота з дітьми і проводилась відповідно до Базового компонента  «Впевнений старт», Результати, отримані під час вивчення освітнього процесу у старшій групі, свідчать про те, що робота ведеться на належному рівні. Процеси життєдіяльності протягом дня здійснюються відповідно до режиму дня, інтересів та запитів дітей. Освітній процес із старшими дошкільниками забезпечують педагоги: Манойло Т.В., Петрова О.І., добре знають зміст Базової програми, здійснюють перспективно-календарне планування за лініями розвитку. В групі створене доцільне розвивально-предметне середовище з відповідними осередками для проведення організованої та самостійної діяльності дошкільнят, яке забезпечує різні види їх активності.Систематично і планомірно здійснюється фізкультурно-оздоровча робота в групах. У режимі дня витримані в часі і вимогах щоденні фізкультурні заняття у групі та на свіжому повітрі, піші переходи за межі закладу.  Ранкова гімнастика, заняття в групі, фізкультурні розваги, спортивні свята плануються і проводяться .Основними показниками фізичної готовності дітей до навчання розглядається сформованість їх фізичних якостей: сили, витривалості, спритності, гнучкості, швидкостіІнтелектуальна готовність дитини до школи визначалась у трьох напрямках: загальна обізнаність із зовнішнім світом; рівень розвитку пізнавальної діяльності (увага, пам'ять, мислення, мовлення); володіння деякими навчальними навичками (здійснення звукового аналізу слова, володіння поняттями звук, буква, слово, речення, лічба, підготовленість руки до письма).Старші дошкільники знають і вміють розповідати про себе, свою родину, країну, своє місто, свій дитячий садок. Мають високий рівень знань про навколишній світ і природу .Значна увага приділяється формуванню мовленнєвої компетентності старших дошкільників. Організовуючи різні форми роботи, вихователі створюють умови для активного спілкування дітей, обміну думками, судженнями.                 

             Діти вміють будувати речення, дотримуючись певного порядку слів, послідовно і логічно відповідати на запитання.Більшість дітей старшої  групи вміють робити звуковий аналіз 3-4 звукових слів, розрізняють голосні, тверді і м’які приголосні звуки, виділяють перший і останній звук в слові, ділять слова на склади, визначають наголошений склад, складають речення. Оперують старші дошкільники і математичними процесами: вміють лічити, класифікувати, розв’язувати прості задачі і приклади, вимірювати і співставляти предмети.

Важливе місце виділяється підготовці руки дитини до письма, що сприяє як інтелектуальній так і фізичній готовності дітей до школи

              Ми відмовилися від контрольних занять з присутністю батьків, учителів початкових класів, що нагадувало випускні іспити. Головне — плавний перехід від навчання у дитсадку до шкільного. Саме у поході для вирішення життєвих ситуацій діти концентрують увесь багаж знань. А сам пошук є незабутньою подією у їхньому дошкільному житті.

               Проводимо випускний бал, який є традиційним міським святом, що проходить у стінах дитячого садка і наочно демонструє розвиток творчих здібностей наших випускників.

Головним критерієм підсумку дошкільної освіти є оцінка:

  • вчителів початкової школи, які щороку дякують за розвиток дітей, за їх допитливість, активність, зацікавленість;

  • батьків, котрі постійно порівнюють шкільні свята з святковими ранками у дитсадку;

  • думки тат і матусь, які під час подачі заяви на зарахування до ЗДО наголошують: «Ми хочемо саме у ваш садок!»

 

організація харчування

Організація харчування дітей в дошкільному закладі здійснювалась відповідно до Закону України «Про дошкільну освіту» ст..35, Інструкції з організації харчування у дошкільних навчальних закладах, затвердженої наказом Міністерства освіти  і науки України, Міністерства охорони здоров’я України від 17.04.2006 р. №298/227, враховуючи зміни, внесені спільним наказом Міністерства освіти  і науки України та Міністерства охорони здоров’я України «Про затвердження Змін до Інструкції з організації харчування дітей у дошкільних навчальних закладах» від 26.02.2013 №202/165 та іншої нормативної бази: постанови Кабінету Міністрів України „Про затвердження норм харчування у навчальних та оздоровчих закладах” від 22.11.2004 року № 1591,  «Порядку організації харчування дітей у навчальних та оздоровчих закладах» затвердженого наказом Міністерства охорони здоров’я України, Міністерства освіти і науки України від 01.06.2005 року № 242/329), «Порядку встановлення плати для батьків за перебування дітей у державних, комунальних дошкільних та інтернат них навчальних закладах», затвердженого наказом Міністерства охорони здоров’я України, Міністерства освіти і науки України від 21.11.2002 року № 202.

Протягом року велика увага приділялась процесу організації харчування в закладі  дошкільної освіти, а саме:

  • відпрацюванню режиму й графіка харчування дітей;

  • прийому продовольчої продукції гарантованої якості;

  • збереженню та дотриманню термінів реалізації продуктів;

  •  дотриманню технології приготування їжі;

  • складанню перспективного меню;

  • організації збалансованого харчування у відповідності з натуральними та грошовими нормами;

Режим харчування дітей повністю відповідав режиму роботи, суворо дотримувалися інтервали між прийомами їжі.

Упродовж року контроль за організацією харчування здійснювався директором закладу дошкільної освіти Калашніковою В.В., сестрою медичною Прищепа І.О. та комісією громадського контролю, до складу якої залучені голова профспілкового комітету закладу Манойло Т.В. та представник від Лащівська  С.М.  Так, здійснювався постійний контроль за якістю харчування, за закладкою продуктів, за дотриманням вимог до постачання, безпеки, якості, умов зберігання і реалізації продуктів харчування і продовольчої сировини, за дотриманням санітарно-гігієнічного режиму на харчоблоці, за технологією приготування страв, організацією харчування в групах тощо. На основі контролю проводилась індивідуальна робота з певною категорією працівників.  Результати контролю фіксувались у відповідних журналах. Постійно контролювалось виконання посадових обов’язків працівниками, які беруть участь в організації харчування (медперсоналом, комірником, заступником завідувача з господарства, кухарями, педагогічним і технічним персоналом).

Слід зауважити, що у порівнянні з минулим роком  поліпшені показники виконання норм по овочам, молоку , сиру м’якому,   м’ясу. Незначне погіршення відзначено по яйцям та крупам. Також вагомий недолік в організації дитячого харчування стосується малого показника в % виконання норм на основні продукти харчування. Причиною такого дисбалансу в харчуванні є значне підвищення цін на продукти харчування. Збір інформації про стан харчування дітей в ЗДО був системним. Продукти завозились якісні, з усіма необхідними супроводжуючими документами. Сестрою медичною, комірником закладу разом з постачальниками були складені графіки постачання та обсяги завозу продуктів харчування і продовольчої сировини. Правильно оформлялись та своєчасно подавались перспективні і поточні заявки, проводився аналіз виконання заявок постачальниками. Директор затверджував перспективне меню, меню-розклад, денне-меню, режим харчування, графік видачі їжі, акти бракеражної комісії, акти на видачу чи зняття продуктів при зміні чисельності дітей. Меню-розкладки складались відповідно до картотеки страв, затвердженої керівником дошкільного навчального закладу.Під час приготування страв кухарі завжди користувались технологічними картками. Випадків недотримання кухарем технології приготування страв протягом навчального  року  не зафіксовано.

        Аналіз стану харчування дітей в ЗДО показав, що вихователі, помічники вихователів ознайомлені з питаннями гігієнічного та естетичного виховання дітей. Протягом року приділяли увагу вихованню культурно-гігієнічних навичок під час вживання їжі. За кожною дитиною закріплене постійне місце за столом, при цьому розмір стола та стільця підбрані відповідно до зросту дитини. Дітей привчали  сідати за стіл охайними, з чистими руками, сидіти за столом правильно і користуватися столовими приборами (згідно з вимогами навчальної програми). У дітей сформовані культурно-гігієнічні навички під час приймання їжі. Всі діти вміють мити руки безпосередньо перед тим, як сідають за столи, і після приймання їжі. Діти 5-го року життя вміють чергувати у групі під час приймання їжі з використанням санітарного одягу, сервірувати столи і збирати використаний посуд. Всі групи повністю забезпечені необхідним посудом, який має належний естетичний вигляд та відповідає санітарним вимогам.

               Протягом зазначеного терміну спеціалістами санітарно-епідеміологічної служби перевірялась робота дошкільного навчального закладу. Порушень у дотриманні санітарно-гігієнічних вимог під час організаціі харчування дітей у приписах не зафіксовано.

адміністративна робота

  • Фінансово-матеріальне зміцнення відбувалося за рахунок бюджетних коштів .

  • У всіх групах зроблено косметичні ремонти з використанням сучас­них будівельних матеріалів.

  • Відремонтований фасад будівлі

  • Відремонтована підлога в групі раннього віку.

  • Придбані нові меблі для двох груп для утримання посуду згідно вимог НАССР

  • М'яким інвентарем дошкільний заклад забезпечений на 100%.

  • Утримання та влаштування будівлі та території закладу відповідає санітарним нормам устрою й утримання дитячих дошкільних закладів.

  • Технічний стан будівлі задовільний. За рік він покращився а саме: відремонтовано й пофарбовано центральний вхід, фундамент закладу, овочесховище. Виконано косметичний ремонт закладу – поклейка шпалер, фарбування підлоги, побілка стелі. Проведено ремонт каналізації в середній групі

Виконання  Припису №21 про усунення порушень вимог законодавства у сфері техногенної та пожежної безпеки.

  • Зняте покриття стін в коридорі входу.Покладена облицювальна плитка

  • Відремонтований   лінолеум в старшій та середній групах( зафіксовані місця з.єднання )

Аналітичний звіт про літньої оздоровчої роботи в ЗДО №11 «Берізка»

                                          

 Літо - дивовижний час року, коли діти можуть вдосталь гуляти, бігати і стрибати. Саме в цей період багато часу діти проводять на свіжому повітрі. Тому дуже важливо організувати життя дошкільнят у дитячому садку так, щоб кожен день приносив їм щось таке дивне, був наповнений цікавим пізнавальним змістом, емоційно насиченим, щоб

спогади про літній час в дитячому садку, ще довго викликали у дітей позитивні емоції.

Мета роботи: оздоровлення і зміцнення дитячого організму, розвитку пізнавальних здібностей дітей в літній період.

Були реалізовані такі завдання:

1. Створення умов, що забезпечують охорону життя і зміцнення здоров'я дітей;

2. Реалізація системи заходів, спрямованих на оздоровлення і фізичне виховання дітей,

розвиток самостійності, ініціативності, допитливості та пізнавальної активності

дошкільнят;

3. Проводити здійснення педагогічного та санітарної освіти батьків з питань

виховання і оздоровлення дітей в літній період;

4. Організувати допомогу батьків у благоустрої території дитячого садка в літній період,

підтримка ініціативи батьків (законних представників);

5. Підготовці до початку нового навчального року.

           Вся робота в літній період була побудована відповідно до затвердженого плану роботи ЗДО на літній період і режимом роботи.

            У літній період день починався з ранкового прийому дітей, зарядки і закінчувався відходом дітей на свіжому повітрі, на ділянках дитячого садка, розмовляючи з батьками про самопочуття дітей, здоров'я, а в негоду прийом і догляд дітей здійснювався в групі.

Час проведення прогулянок в літній період збільшилася. У зв'язку з цим підвищується рухова активність дітей за рахунок організації різних видів діяльності на ділянці - зарядка, спортивні і рухливі ігри, розваги, організація ігрової, трудової, експериментальної діяльності дітей.

Протягом дня здійснювалися різні види загартовування: повітряні ванни, сонячні ванни,ходіння по піску босоніж, гімнастика після сну, дихальні вправи, фізкультхвилинки,ходіння босоніж по підлозі, масажним доріжках, умивання прохолодною водою, рухливі ігри та вправи протягом дня, повітряні і сонячні ванни, загартовування в басейні.

Для створення безпечних умов перебування дітей в ЗДО дотримувалися санітарно – гігієнічні вимоги..

Постійно з дітьми проводилися спостереження в природі, де вони дізналися багато цікавого про життя рослин, комах, птахів. Діти багато часу проводили на свіжому повітрі.

Дітям було запропоновано різноманітний матеріал для ігрової діяльності: ляльки, машини, сюжетно-рольові ігри, як «Сім'я», «Лікарня», «Шофери» і т. д., а також фізкультурний обладнання: скакалки, обручі, м'ячі, кеглі, мішечки для метання.

З дітьми чергувалися різні види діяльності: малювання на асфальті, читання

художньої літератури. Проводилися бесіди з правил дорожнього руху і ОБЖ:

«Корисні властивості вітамінів», «Сонце, повітря і вода - наші вірні друзі», «Правила поведінки будинки, в транспорті, на ділянці », бесіди про здоров'я« Я і мій організм »,« Хвороби брудних рук », бесіди про рослини, як про них піклуватися, отруйні рослини, діти розучили багато віршів, пісень, ігор за різною тематикою.

Спільно з дітьми велася робота в городі по догляду за рослинами, полив рослин і піску, прибирання майданчики, в процесі якої і формувалися трудові навички у вихованців.

Спільно з дітьми організовувалися екскурсії по території дитячого садка, де діти змогли познайомитися з об'єктами живої (дерева, чагарники, квіти, комахи) і неживої природи (пісок,камінці, проводилися веселі старти, рухливі ігри, малювання на асфальті, різні розваги) 

Проводилась дослідно-експериментальна діяльність: проведення дослідів і експериментів по вивчення властивостей води, піску, вітру.

Велика увага приділялася роботі з батьками. Для батьків в групі був оформлений куточок здоров'я, було проведено інструктаж з охорони життя і здоров'я дітей в літній період, були проведені консультації «Літо-пора загартовуватися», «Як цікаво організувати відпочинок з дитиною влітку на природі »,« Обережно - вулиця »,« Сонце, повітря і вода - наші кращі друзі »; - «Якщо хочеш бути здоровим - загартовуйся! »

Батьки брали участь у благоустрої та озелененні ділянки. На початку літа було проведено батьківські збори, на якому розглядалися питання про літньому оздоровчому періоді в ЗДО, про харчування дітей в ЗДО влітку, про виховання навичок безпечної поведінки на вулицях і дорогах.

Проведена робота з дітьми сприяла зміцненню здоров'я дітей, їх фізичному,

психічному, інтелектуальному і естетичному розвитку. В результаті проведеної роботи була знижена захворюваність. Всі заплановані заходи щодо літньої оздоровчої роботи реалізовані .

СХВАЛЕНО

Педагогічною радою закладу дошкільної освіти № 11

Протокол від 23.02.2021 № 4

 

ЗАТВЕРДЖЕНО

Наказом закладу дошкільної освіти №

від 12.03.2021 № 15

ПОЛОЖЕННЯ 

про внутрішню систему

забезпечення якості освіти

комунального закладу дошкільної освіти

№11 «Берізка»

Новогродівської  міської ради

 на 2021 - 2026 роки

І. Загальні положення

Положення про внутрішню систему забезпечення якості освіти (далі − Положення) у комунальному закладі дошкільної освіти №11 «Берізка» Новогродівсько місько ради ; далі – ЗДО) розроблено відповідно до вимог статей 26, 40, 41, 62, 67 Закону України «Про освіту», статей 20, 23 Закону України «Про дошкільну освіту», Базового компонента дошкільної освіти (Державного стандарту дошкільної освіти) нова редакція (наказ Міністерства освіти і науки України від 12.-1.2021 № 33), наказу Державної служби якості освіти України від 30.11.2020 № 01-11/71 «Про затвердження Методичних рекомендацій з питань формування внутрішньої системи забезпечення якості освіти у закладах дошкільної освіти», Статуту закладу та інших нормативних документів.

Положення регламентує зміст і порядок забезпечення якості освіти в ЗДО затверджується керівником за попереднім схваленням педагогічної ради, яка має право вносити в нього зміни та доповнення.

Компоненти внутрішньої системи якості освіти ЗДО

  • стратегія (політика) та процедури забезпечення якості освіти;

  • система та механізми забезпечення академічної доброчесності;

  • оприлюднені критерії, правила і процедури оцінювання педагогічної діяльності педагогічних працівників;

  • оприлюднені критерії, правила і процедури оцінювання управлінської діяльності керівних працівників закладу освіти;

  • забезпечення наявності необхідних ресурсів для організації освітнього процесу;

  • забезпечення наявності інформаційних систем для ефективного управління закладом освіти;

  • створення в закладі освіти інклюзивного освітнього середовища, універсального дизайну та розумного пристосування (у разі потреби).

 

ІІ. Стратегія (політика)

та процедури забезпечення якості освіти

Стратегія (політика) забезпечення якості освіти в ЗДО базується на таких принципах:

  • Орієнтація на замовника (батьків або законних представників дітей), завоювання їхньої довіри. Розуміння поточних і майбутніх їхніх потреб сприятиме сталому успіху ЗДО.

  • Єдність призначеності та напрямків розвитку ЗДО і створення умов для задіяння усіх працівників до досягнення цілей ЗДО у сфері якості (інформування працівників про місію ЗДО, бачення, стратегію, політики та процеси; створення та підтримання спеціальних цінностей, справедливості та етичних моделей поведінки; формування культури довіри та чесності; заохочення до зобов'язання щодо якості в масштабі всього ЗДО тощо).

  • Взаємопов'язаність процесів діяльності ЗДО, які функціонують як цілісна система.

  • Зорієнтованість на поліпшення показників освітнього процесу, підвищення задоволеності батьків або законних представників дітей; підвищення здатності прогнозувати внутрішні та зовнішні ризики й можливості, а також реагувати на них.

  • Прийняття рішень на підставі фактичних даних та розуміння причинно-наслідкових зв'язків та можливих непередбачених наслідків.

  • Керування стосунками зі всіма своїми зацікавленими сторонами, щоб оптимізувати їхній вплив на дієвість ЗДО.

Стратегія (політика) забезпечення якості освіти в ЗДО орієнтована на:

  • партнерство у розвитку, навчанні та вихованні дітей, а також професійній взаємодії;

  • недискримінацію, запобігання та протидію боулінгу (цькуванню);

  • прозорість та інформаційну відкритість діяльності ЗДО;

  • сприяння безперервному професійному зростанню педагогічних працівників;

  • справедливе та об'єктивне оцінювання професійної діяльності педагогічних працівників;

  • створення сприятливих умов для формування особистісної зрілості дитини, її базових якостей;

  • забезпечення академічної свободи педагогічних працівників.

Основна мета стратегії (політики) забезпечення якості освіти – гарантувати якість дошкільної освіти та формувати довіру суспільства до ЗДО.

Заклад працює у взаємодії з усіма зацікавленими суб’єктами, до яких відносяться:

  • здобувачі освіти, їх батьки або законні представники дитини;

  • працівники закладу дошкільної освіти;

  • органи, що здійснюють управління у сфері освіти;

  • громадськість.

Критерії ефективності внутрішньої системи

забезпечення якості освіти:

  • відповідність досягнень здобувачів освіти державним вимогам до рівня освіченості, розвиненості та вихованості дитини 6 (7) років, сумарного кінцевого показника набутих дитиною компетенцій перед її вступом до школи.

  •  відповідність узагальнених показників результату освітньої роботи (сформованість певного виду компетенцій) змісту освітніх ліній, визначених інваріантною складовою Базового компонента дошкільної освіти.

  •  ефективність реалізації варіативної складової змісту дошкільної освіти відповідно до індивідуальних інтересів і потреб дітей, запитів і побажань батьків, наявних умов розвитку дошкільників.

  •  якісний склад та ефективність роботи педагогічних працівників.

  • показник наявності освітніх, методичних і матеріально-технічних ресурсів для забезпечення якісного освітнього процесу.

Зміст внутрішньої системи якості освіти закладу формується та реалізується за напрямами:

  • «Освітнє середовище закладу дошкільної освіти»,

  • «Здобувачі освіти Забезпечення всебічного розвитку дитини дошкільного віку, набуття нею життєвого соціального досвіду»,

  • «Фахова діяльність педагогічних працівників закладу  дошкільної освіти»,

  • «Управлінські процеси закладу дошкільної освіти».

З метою аналізу стану сформованості й функціонування внутрішньої системи у ЗДО проводиться щорічне комплексне самооцінювання освіти і управлінських процесів з урахуванням завдань, визначених планом роботи ЗДО на рік та літній період.

Для оцінювання рівня якості освітньої та управлінської діяльності слугують: критерії (підстави для оцінювання). Індикатори (показники, що відображають стан об'єктів спостереження, їх кісні або кількісні характеристики), методи збору відповідної інформації, яка підлягає аналізу та оцінюванню (додаток).

Відповідальним за проведення само оцінювання освітніх і управлінських процесів є керівник ЗДО. Для проведення самооцінювання керівник закладу:

  • видає наказ про проведення самооцінювання освітніх і управлінських процесів;

  • створює робочу групу, яка буде забезпечувати збір, вивчення, аналіз інформації, отриманої під час спостереження, опитування та вивчення документації;

  • розподіляє обов'язки між членами робочої групи4

  • призначає відповідального за узагальнення результатів самооцінювання освітніх і управлінських процесів;

  • визначає терміни обговорення та оприлюднення результатів самооцінювання освітніх і управлінських процесів.

До проведення аудиту можуть залучатися представники громадськості у порядку, визначеному Законом України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності».

Методи збору інформації, інструменти та джерела отримання інформації:

  • опитування учасників освітнього процесу (анкетування, індивідуальне інтерв'ю, фокус-групове дослідження);

  • спостереження (за освітнім середовищем, організацією життєдіяльності, проведенням навчальних занять);

  • вивчення документації ЗДО.

Під час самооцінювання також враховуються результати:

  • внутрішніх моніторингів освітніх і управлінських процесів ЗДО;

  • зовнішніх моніторингів, проведених органами управління у сфері освіти, міжнародними установами, громадськими організаціями тощо.

Внутрішні моніторинги проводяться для відстеження стану освітньої діяльності, якості надання освітніх послуг, ефективності управлінських процесів. Механізм підготовки та проведення моніторингу визначено Порядком проведення моніторингу якості освіти,  затвердженим наказом Міністерства освіти і науки України від 16.01.2020 № 54 «Про затвердження Порядку проведення моніторингу якості освіти». Для проведення моніторингу обов'язковими є розроблення його програми та оприлюднення його результатів на веб-сайті ЗДО.

Рівні оцінювання освітніх і управлінських процесів у ЗДО:

перший (високий) рівень;

другий (достатній) рівень;

третій (вимагає покращення) рівень;

четвертий (низький) рівень.

Інформація одержана в ході опитування, спостереження та вивчення документації, узагальнюється в аналітичній довідці. Аналітична довідка – письмовий обґрунтований висновок, що складається робочою комісією за результатами оцінювання ним освітніх і управлінських процесів ЗДО, внутрішньої системи забезпечення якості освіти. На основі висновку визначаються тенденції в організації освітніх і управлінських процесів ЗДО, досягнення та труднощі у формуванні внутрішньої системи. З метою об'єктивного самооцінювання узагальнена інформація зіставляється з описом вимог організації освітніх і управлінських процесів ЗДО та внутрішньої системи забезпечення якості освіти, що визначені ЗДО.

 

ІІІ. Система та механізми забезпечення академічної доброчесності

Дотримання академічної доброчесності педагогічними працівниками передбачає:

  • посилання на джерела інформації у разі використання ідей, розробок, тверджень, відмінностей;

  • дотримання норм законодавства про авторське право і суміжні права;

  • надання достовірної інформації про методики і результати досліджень, джерела використаної інформації на власну педагогічну (науково-педагогічну, творчу) діяльність;

  • контроль за дотриманням академічної доброчесності здобувачами освіти;

  • об'єктивне оцінювання результатів навчання.

Порушенням академічної доброчесності вважається:

  • академічний плагіат - оприлюднення (частково або повністю) наукових (творчих) результатів, отриманих іншими особами, як результатів власного дослідження (творчості) та/або відтворення опублікованих текстів (оприлюднених творів мистецтва) інших авторів без зазначення авторства;

  • самоплагіат – оприлюднення (частково або повністю) власних раніше опублікованих наукових результатів як нових наукових результатів;

  • фабрикація – вигадування даних чи фактів, що використовуються в освітньому процесі або наукових дослідженнях;

  • фальсифікація – свідома зміна чи модифікація вже наявних даних, що стосуються освітнього процесу чи наукових досліджень;

  • списування – виконання письмових робіт із залученням зовнішніх джерел інформації, крім дозволених для використання, зокрема під час оцінювання результатів навчання;

  • обман – надання завідомо неправдивої інформації щодо власної освітньої (наукової, творчої) діяльності чи організації освітнього процесу; формами обману є, зокрема, академічний плагіат, само плагіат, фабрикація, фальсифікація та списування;

  • хабарництво – надання (отримання) учасником освітнього процесу чи пропозиція щодо надання (отримання) коштів, майна, послуг, пільг чи будь-яких інших благ матеріального або нематеріального характеру з метою отримання неправомірної переваги в освітньому процесі;

  • необ’єктивне оцінювання - свідоме завищення або заниження оцінки результатів навчання здобувачів освіти.

За порушення академічної доброчесності педагогічні працівники закладів освіти можуть бути притягнені до такої академічної відповідальності:

відмова в присвоєнні або позбавлення присвоєного педагогічного звання, кваліфікаційної категорії;

позбавлення права брати участь у роботі визначених законом органів чи займати визначені законом посади.

Кожна особа, стосовно якої порушено питання про порушення нею академічної доброчесності, має право:

  • ознайомлюватися з усіма матеріалами перевірки щодо встановлення факту порушення академічної доброчесності, подавати до них зауваження;

  • особисто або через представника надавати усні та письмові пояснення або відмовитися від надання будь-яких пояснень, брати участь у дослідженні доказів порушення академічної доброчесності;

  • знати про дату, час і місце та бути присутньою під час розгляду питання про встановлення факту порушення академічної доброчесності та притягнення її до академічної відповідальності;

  • оскаржити рішення про притягнення до академічної відповідальності до органу, уповноваженого розглядати апеляції, або до суду.

ІV. Оприлюднені критерії, правила і процедури оцінювання педагогічної діяльності педагогічних працівників ЗДО

 

Внутрішня система забезпечення якості освіти та якості освітньої діяльності ЗДО передбачає підвищення якості професійної підготовки фахівців відповідно до очікувань суспільства.

Вимоги до педагогічних працівників закладу встановлюється у відповідності до розділу VІІ Закону України «Про освіту».

Якість педагогічного складу регулюється прозорими процедурами відбору, призначення та звільнення з посади, кваліфікаційними вимогами та вимогами до професійної компетентності, системою підвищення кваліфікації.

Основними критеріями оцінювання педагогічної діяльності педагогічних працівників у ЗДО є:

  • стан забезпечення кадрами відповідно фахової освіти;

  • освітній рівень педагогічних працівників;

  • результати атестації;

  • систематичність підвищення кваліфікації;

  • наявність педагогічних звань, почесних нагород;

  • наявність авторських програм, посібників, методичних рекомендацій, статей тощо;

  • участь в експериментальній діяльності;

  • результати освітньої діяльності;

  • оптимальність розподілу педагогічного навантаження;

  • показник плинності кадрів.

З метою вдосконалення професійної підготовки шляхом поглиблення, розширення й оновлення професійних компетентностей організовується підвищення кваліфікації педагогічних працівників.

Щорічне підвищення кваліфікації педагогічних працівників здійснюється відповідно до статті 59 Закону України «Про освіту», постанови Кабінету Міністрів України № 800 від 21.08.2019 «Деякі питання підвищення кваліфікації педагогічних і науково-педагогічних працівників» та листа Міністерства освіти і науки України № 1/9-683 від 04.11.2019 «Щодо підвищення кваліфікації та атестації педагогічних працівників». Щорічний план підвищення кваліфікації педагогічних працівників затверджує педагогічна рада. Загальна кількість академічних годин для підвищення кваліфікації педагогічного працівника впродовж п’яти років не може бути меншою за 120 годин.

Підвищення кваліфікації педагогічних працівників здійснюється за такими видами:

  • довгострокове підвищення кваліфікації – курси; 

  • короткострокове підвищення кваліфікації: семінари, семінари-практикуми, вебінари, тренінги, конференції, «круглі столи» тощо.

Щорічний план підвищення кваліфікації педагогічних працівників затверджує педагогічна рада закладу.

Показником ефективності та результативності діяльності педагогічних працівників є їх атестація. Атестація педагогічних працівників є обов'язковою і здійснюється один раз на п'ять років відповідно до Типового положення про атестацію педагогічних працівників.

 

V. Оприлюднені критерії, правила і процедури оцінювання управлінської діяльності керівних працівників ЗДО

 

Критеріями ефективності управлінської діяльності є:

  • наявність нормативних документів, де закріплені вимоги за якістю освітнього процесу (модель випускника, програма розвитку і т.д.);

  • оптимальність та дієвість управлінських рішень;

  • керованість процесу управління забезпеченням функціонування внутрішньої системи забезпечення якості освіти (наявність підрозділу або посадової особи, які відповідають за управління якістю освітнього процесу);

  • формування освітньої програми закладу освіти (раціональність використання інваріантної, варіативної складової)

  • підвищення показника відповідності засвоєних здобувачами освіти рівня та обсягу знань, умінь, навичок, інших компетентностей вимогам стандартів освіти;

  • наявність та ефективність системи моральних стимулів для досягнення високого рівня якості освітнього процесу.

  • впровадження політики академічної доброчесності.

Управлінська діяльність адміністрації ЗДО спрямована на вирішення низки концептуальних положень, а саме:

  • створення умов для переходу від адміністративного стилю управління до громадсько-державного;

  • раціональний розподіл роботи між працівниками ЗДО з урахуванням їх кваліфікації, досвіду та ділових якостей;

  • забезпечення оптимальної організації освітнього процесу, який би забезпечував належний рівень освіченості і вихованості вихованців та підготовку їх до навчання в школі;

  • визначення найбільш ефективних для керівництва шляхів і форм реалізації стратегічних завдань, які б повною мірою відповідають особливостям роботи та діловим якостям адміністрації, раціональне витрачення часу всіма працівниками;

  • правильне і найбільш ефективне використання навчально-матеріальної бази та створення сприятливих умов для її поповнення в умовах ринкових відносин;

  • забезпечення високого рівня працездатності всіх учасників освітнього процесу;

  • створення здорової творчої атмосфери в педагогічному колективі.

Діяльність керівника ЗДО визначається такими чинниками:

  • рівнем його компетентності;

  • обраною концепцією власної діяльності;

  • рівнем розвитку і спрямованості організаційної культури закладу.

 Керівництво закладу дошкільної освіти сприяє формуванню в учасників освітнього процесу:

  • негативного ставлення до корупції.

  • бажання проводити іміджеві заходи на рівні громади, регіону тощо.

Формування іміджу в закладі дошкільної освіти здійснюється шляхом оприлюднення інформації про якість освітнього процесу, освітньої діяльності на сайті закладу.

Публічна інформація про розвиток закладу забезпечується шляхом проведення щорічного звітування керівника закладу освіти про свою роботу на загальних зборах колективу (конференціях).

 

V. Забезпечення наявності необхідних ресурсів

для організації освітнього процесу

 

Одним із основних елементів забезпечення якості освітнього процесу в ЗДО є наявність відповідних ресурсів (кадрових, матеріально-технічних, навчально-методичних та інформаційних) та ефективність їх застосування.

У закладі створене сучасне освітнє середовище, корекційна та фізкультурно-оздоровча інфраструктура та умови для всебічного розвитку дітей дошкільного віку. Функціонує 4 групи, які забезпечені ігровим, роздатковим та дидактичним матеріалом. Одне групове приміщення переобладнане під  сольову кімнату, одне – під комп’ютерний зал. У ЗДО в наявності медичний та харчоблок, музична зала, кабінети методичної та психологічної служби.

На території ЗДО обладнано прогулянкові майданчики для кожної вікової групи,  в наявності спортивний майданчик для організації та проведення спортивних ігор, розваг та іншої фізкультурно-оздоровчої роботи.

Навчальні програми, за якими здійснюється освітній процес здобувачів дошкільної освіти, забезпечують можливість досягнення компетентностей.

Заклад освіти взаємодіє з батьками дітей з особливими освітніми потребами, фахівцями інклюзивно-ресурсного центру, залучає їх до необхідної підтримки дітей під час здобуття освіти.

Важливим показником якості освіти є створення безпечного освітнього середовища в ЗДО. У законодавстві загальні вимоги, які забезпечують освітнє середовище закладу регулює Закон «Про освіту». Права та обов'язки всіх учасників освітнього процесу визначаються в ньому у статтях 53, 54, 55.

Основними складовими безпечного освітнього середовища в ЗДО є:

  • безпечні й комфортні умови праці та навчання;

  • відсутність дискримінації та насильства;

  • створення інклюзивного і мотивувального простору.

Працівники ЗДО обізнані з вимогами охорони праці, безпеки життєдіяльності, пожежної безпеки, правилами поведінки в умовах надзвичайних ситуацій і дотримуються їх.

У ЗДО застосовуються підходи для адаптації та інтеграції здобувачів освіти до освітнього процесу.

ЗДО планує та реалізує діяльність щодо запобігання будь-яким проявам дискримінації, боулінгу в закладі.

Освітнє середовище мотивує здобувачів освіти до оволодіння ключовими компетентностями та наскрізними уміннями, ведення здорового способу життя.

Педагогічні працівники ЗДО здійснюють моніторингові дослідження щодо рівня розвитку компетенцій дошкільників, використовують підготовлений інструментарій (кваліметрічні моделі, діагностичні карти), оцінюють результативність освітнього процесу та виявляють фактори, що впливають на його ефективність. Результати моніторингу узагальнюються в текстовому, табличному та графічному вигляді. Саме освітній моніторинг допомагає відстежити динаміку змін в освітній системі, спрямувати її розвиток на запланований результат.

Показниками ефективності освітнього процесу якості надання освітніх послуг є:

  • відсоток здобувачів освіти, які мають достатній і високий рівень компетентності;

  • позитивна динаміка розвитку дітей, засвоєння дітьми вимог комплексної програми;

  • відповідність узагальнених показників результату освітньої роботи (сформованість певного виду компетенцій) змісту освітніх ліній, визначених інваріативною складовою Базового компонента дошкільної освіти;

  • відповідність досягнень здобувачів освіти державним вимогам до рівня освіченості, розвиненості та вихованості дитини 6 (7) років, сумарного кінцевого показника набутих дитиною компетенцій перед її вступом до школи.

Публічність освітньої діяльності закладу може здійснюватися публікаціями педагогічних працівників, батьків у засобах масової інформації, друкування продукції педагогічних працівників у фахових виданнях.

 

VІІ. Забезпечення наявності інформаційних систем для ефективного управління закладом освіти

Для ефективного функціонування закладу, з метою автоматизації управлінської діяльності, підтримки єдиної системи збору, обробки та зберігання інформації в ЗДО запроваджено в практику системи «Україна ІСУО (інформаційна система управління освітою)», формується інформаційна база даних програми «КУРС Дошкілля», «Електронна реєстрація в дошкільні навчальні заклади».

При оцінюванні якості освітнього процесу можуть використовуватися комплексні технології для обробки результатів моніторингу.

Для обміну інформацією з якості освітнього процесу використовується відео-, аудіо- і магнітні носії інформації, розмножувальна техніка.

Для забезпечення більш широких і різноманітних зв’язків закладу із зовнішнім середовищем, у тому числі доступу до різних баз даних, джерел інформації:

  • в ЗДО в наявності: 6 комп'ютерів та 1 з можливістю доступу до мережі Інтернет, принтер та  1 телевізор;

  • заклад підключений до комп'ютерної мережі.

Для забезпечення створення єдиного інформаційного поля в закладі дошкільної освіти функціонує електронна пошта – berezka112013@ukr.net, офіційний сайт закладу – https://berezka112013.wixsite.com/berezka

 

На офіційному сайті розміщено інформацію, якої вимагає стаття 30 Закону України «Про освіту»:

  • статут закладу освіти;

  • ліцензія на провадження освітньої діяльності;

  • структура та органи управління закладу освіти;

  • кадровий склад закладу освіти згідно з ліцензійними умовами;

  освітні програми, що реалізуються в закладі освіти, та перелік освітніх компонентів, що передбачені відповідною освітньою програмою;

  • територія обслуговування, закріплена за закладом освіти його засновником;

  • мова (мови) освітнього процесу;

  • результати моніторингу якості освіти;

  • річний звіт про діяльність закладу освіти;

  • правила прийому до закладу освіти;

  • умови доступності закладу освіти для навчання осіб з особливими освітніми потребами;

  • інша інформація, що оприлюднюється за рішенням закладу освіти або на вимогу законодавства.

Крім зазначеного, на сайті розміщуються фінансові звіти про надходження та використання всіх коштів, отриманих як благодійна допомога. Інформація, що підлягає оприлюдненню на офіційному сайті, систематично поновлюється. Показники ефективності реалізації: відповідність вимогам Закону України «Про освіту» щодо прозорості та інформаційної відкритості закладу освіти.

 

  • особливим підходом до навчання, який мінімізує бар’єри у навчанні та спілкуванні:

  • забезпечує основу для розроблення широкого спектру освітніх послуг та довкілля з урахуванням потреб усіх вихованців ЗДО.

Універсальний дизайн закладу створюється на таких принципах:

  • Рівність і доступність використання. Надання однакових засобів для всіх користувачів: для уникнення відособлення окремих груп населення.

  • Гнучкість використання. Забезпечення наявності широкого переліку індивідуальних налаштувань і можливостей з урахуванням потреб користувачів.

  • Просте та зручне використання. Забезпечення простоти та інтуїтивність використання незалежно від досвіду, освіти, мовного рівня та віку користувача.

  • Сприйняття інформації з урахуванням різних сенсорних та фізичних можливостей користувачів. Сприяння ефективному донесенню всієї необхідної інформації до користувача незалежно від зовнішніх умов або можливостей сприйняття користувача.

  • Припустимість помилок. Зведення до мінімуму можливостей виникнення ризиків і шкідливих випадків або ненавмисних дій користувачів.

  • Низький рівень фізичних зусиль. Розрахунок на затрату незначних фізичних ресурсів користувачів, на мінімальний рівень стомлюваності.

  • Наявність необхідного розміру і простору. Наявність необхідного розміру і простору при підході, під’їзді та різноманітних діях, незважаючи на фізичні параметри, стан і ступінь мобільності користувача.

Дотримання принципів універсального дизайну в ЗДО:

  • демонструє розуміння того, що кожна людина навчається «по-своєму» і цінність дитини не залежить від її здібностей і досягнень;

  • сприяє розвитку її сильних сторін і талантів;

  • усуває бар’єри у системі освіти та системі підтримки;

  • цінує людське різноманіття та розуміє, що людські відмінності та цінності збагачують суспільство;

  • визнає, що діяльність ґрунтується на правах людини та принципах рівності;

  • надає підтримку під час навчання тим вихованцям, які мають особливі освітні потреби;

  • готує всіх дітей до життя в інклюзивному суспільстві, якому властива толерантність;

  • піддає критиці дискримінаційне ставлення суспільства до осіб з обмеженими функціональними можливостями;

  • розуміє,що політика в сфері освіти осіб з обмеженими функціональними можливостями повинна розроблятися на засадах партнерства.

Самооцінювання якості освітньої діяльності та якості освіти ЗДО №11 «Берізка»

Відповідно до наказу по закладу дошкільної освіти здійснюється комплексне самооцінювання за напрямами:

- Оцінка організації освітнього середовища;

- Система оцінювання педагогічної діяльності;

- Система оцінювання здобувачів освіти;

- Оцінка управлінської діяльності.

Застосовується єдиний підхід до оцінки якості освіти відповідно до кожного

напряму – бальна система. Для того щоб об’єктивно, цілісно оцінити якість освітньої діяльності визначено максимальну кількість балів -100 . Максимальна кількість балів за один показник 25 балів. Оцінка кожного показника визначається за трьома рівнями :

- високий – 17-25 бали;

- середній рівень – 9-16 бали;

- низький – 0 - 8 балів.

Запропоновано таку шкалу оцінки:

- високий – 61-100 балів;

- середній -31-60 балів;

- низький – 0-30 балів.

Відстеження рівня розвитку дітей старшого дошкільного віку здійснюється відповідно до вимог Базового компонента дошкільної освіти. У якості інструментарію можна використати регіональні картами спостереження або кваліметричну модель Єльникової Г.В. (лист МОНУ від 06.11.2015 № 1/9-535 «Щодо визначення рівня розвитку дитини старшого дошкільного віку за допомогою кваліметричної моделі»).Система внутрішніх та зовнішніх моніторингів якості освітньої діяльності та якості освіти.

Для забезпечення об’єктивності та достовірності даних важливо дотримуватись принципів академічної доброчесності, утому числі справедливого оцінювання.

Внутрішній моніторинг якості освіти здійснюється відповідно до статті 48 Закону України «Про освіту», наказу Міністерства освіти і науки України від 16.01.2020 № 54 «Про затвердження Порядку проведення моніторингу якості освіти». Для проведення внутрішнього моніторингу розробляється відповідна програма.

Самооцінювання освітньої діяльності включає :

-  самооцінку показників освітньої діяльності та управлінських процесів у ЗДО;

-  оцінювання педагогічними працівниками своєї діяльності.

  Самооцінювання якості освітньої діяльності та якості освіти

Шкала оцінювання:

Оцінка визначається за трьома рівнями :

 - високий – 17-25 бали;

 - середній рівень – 9-16 бали;

- низький – 0 - 8 балів.

5 балів – повна відповідність критерію ( 76-100%)

 4бали – значна міра відповідності критерію ( 51-75 %)

 3 бали – мінімальна відповідність критерію ( 26-50 %)

 0 балів – відсутність характеристики або невідповідність критерію ( 0-25 %)

 

За результатами комплексного самооцінювання якості освіти закладу дошкільної освіти «Берізка» Новогродівської  міської ради у 2020-2021 навчальному році визнано високий рівень освітньої діяльності (71 бал). Якщо орієнтуватися на формулювання очікуваних результатів та порівняти їх з результатами, досягнутими закладом, розуміємо, що маємо крокувати в ногу з часом, виконуючи соціальне замовлення відповідно до державної політики в області розвитку дошкільної освіти.

bottom of page