top of page

                                                   Як захистити свою дитину від ворожих мін та розтяжок

        З кожним днем повномасштабного вторгнення ці правила стають актуальними для все більшої кількості маленьких жителів України. 

                                                                     Уникати небезпечної місцевості

Перше, і найбільш ключове, це навчити дітей звертати увагу на попереджувальні знаки, що вказують на наявність мін. 

Дуже важливо розповісти дітям про те, що ці знаки ніколи не встановлюються просто так. Такі знаки обов`язково встановлює або поліція, або ДСНС, або військові. 

“Якщо цей знак встановлено, порушувати заборону, нехтувати обмеженнями та йти на заборонену територію в жодному разі не можна. Адже існує майже сто відсотків вірогідності, що в цьому випадку можна втратити життя”. 

Коли ми пояснюємо дітям правила безпеки, це може їх налякати.

 Міни – це зовсім не забавки, а страх, який викликають такі розмови, на жаль, вже є частиною нашої реальності. Тому чітке й аргументоване роз’яснення цих правил для вашої дитини – це справа виживання. 

 

“Один рік війни – це умовно п`ять-десять років розмінування. Причому тотального. Особливо, якщо мова йде про ту війну, що йде прямо зараз, коли бомби та снаряди на деякі міста скидають буквально щогодини”. 

 

                                                            Пояснити дитині різноманітність загрози

            Небезпечними є не тільки ті міни, які підкладають в натуральному вигляді. Небезпечними в першу чергу є боєприпаси, які впали на землю і не розірвалися. Вони можуть виглядати як частинка ракети, як просто якийсь шматок боєприпасу, як уламок.

            “Іноді вони виглядають так, нібито вже розірвалися раніше, але вже фіксуються випадки, коли люди піднімали з землі те, що здавалось їм цікавим та безпечним, і помирали, тому що воно вибухало прямо в руках”, – говорить тренерка. 

            Дуже важливо навчити дітей, що міни, боєприпаси, вибухонебезпечні предмети або навіть їхні уламки – це точно не забавки. 

           “Дітям треба розповідати, що це все, навіть стріляні гільзи – дуже небезпечні залишки бойових дій, наближатися до яких в жодному разі не можна. Дітям молодшого віку можна пояснювати це все без технічних деталей. Вони мають розуміти, що всі вибухонебезпечні предмети, такі як боєприпаси, міни, снаряди, патрони, зазвичай маскувального кольору: зеленого, коричневого, сірого. Їх дуже легко не помітити в траві, або на місцевості, де багато різних уламків, обвалені будинки”.

             Дітям варто наголосити, щоб вони в жодному разі не ходили до зруйнованих та обстріляних снарядами будинків. Тому що на цій території багато сміття, цегли та інших залишків від руйнування й серед цього всього дуже легко не помітити й наступити на якийсь боєприпас, що не розірвався під час обстрілу, або міну. Адже обстріляні території потім ще можуть додатково мінуватися. 

          Також треба вчити дітей, що міни бувають дуже різної форми і прямокутні, і круглі, і квадратні, і довгасті. Снаряди теж можуть бути різних форм і діаметрів, тому дитині треба пояснити, що небезпечна вибухівка може бути в предметах, які зовсім не схожі на те, що вона бачила в мультиках, і про що вже склала своє уявлення. 

               ДСНС створила спеціальний контент, який коротко розповідає про види мін. 

              “Немає безпечних мін і немає безпечної поведінки з мінами. Тільки спеціально навчені фахівці можуть з ними правильно поводитися. Тому завдання цивільних як дорослих, так і дітей – проявити мудру поведінку й зателефонувати в 101, якщо подібний предмет бачите ви або ваша дитина”.

                                               Вивчити з дитиною правила безпечної поведінки

            Також важливо вчити дитину не стільки видам мін і боєприпасів, скільки безпечній поведінці на місцевостях, де точилися або точаться бойові дії. 

           “Очевидно, що дітям там не місце, але якщо вже діти там є, тоді потрібно обов`язково обирати тільки ті стежки й дороги, де видно, на що діти та дорослі наступають.

Якщо є альтернатива між тим, щоб поїхати довшою асфальтованою дорогою і короткою ґрунтовою, треба обирати довшу, але асфальтовану. Тому що на ґрунтовій дорозі та на місцевостях, де є дерева, набагато легше щось небезпечне сховати. Тож треба обирати безпечні стежки та уважно дивитися під ноги. Це правило номер один. А правило номер два – завжди знати номер телефону батьків або дорослих”. 

                Також важливими є правила поведінки дитини, якщо вона стала свідком події, яка пов`язана з вибухонебезпечним предметом. Дитина має розуміти, що в таких випадках вона не поспішає на допомогу самостійно, тому що вона в принципі не може допомогти в цій ситуації, а натомість так само може постраждати. 

               Приміром, якщо дитина побачила, як інша людина поранилася від міни або зайшла на якусь територію і звідти пролунав вибух, в жодному випадку не можна бігти туди. В таких випадках треба кликати дорослих або викликати поліцію. Тому що на території, де стався один нещасний випадок, може одразу статися й інший, адже там може бути ще один боєприпас або міна, який чекає саме на вас.

                 Варто також пам`ятати, що ворог з абсолютно нелюдськими намірами може мінувати різні предмети, що лежать на вулиці. Замінованими можуть бути навіть іграшки. 

             “Тому дітей треба вчити безпечній поведінці, пояснювати, що не можна торкатися ніяких речей, що валяються на вулиці, особливо якщо це територія, де велися бойові дії. Навіть, якщо це якийсь привабливий портфельчик, чи ноутбук, чи купка монет, іграшка або будь-що, що лежить кинуте на вулиці”.

                 Діти, особливо дошкільнята та учні молодшої школи, набагато простіше сприймають важливу інформацію, якщо вона донесена в більш спрощеній ігровій формі. Саме тому деякі організації радять разом із дітьми читати правила мінної безпеки, розроблені в ігровому вигляді.  

                Наприклад, щоб донести до якомога більшої кількості дітей правила мінної безпеки, UNICEF розробила спеціальний комікс “Суперкоманда проти мін”, який можна читати онлайн безкоштовно на сайті.

               Улюбленець юних прихильників фентезі, зірка Голлівуду Орландо Блум, записав спеціальне відеозвернення з короткими правилами безпеки, де, зокрема, закликає українських дітей читати цей комікс. 

              Мінреінтеграції України разом з видавництвом “Ранок” запропонували ще один комікс на цю тему. Він називається “Мінна безпека не без ПЕКа”. 

              Також у вільному доступі є комікс, який українські волонтери розробили власним коштом для дітей з прифронтових територій ще на початку війни. 

              Комікс “Савка і Баклан — замінована прогулянка” створений для дітей молодшої школи. Його можна завантажити на сайті Львівського Центру дослідження безпекового середовища “Прометей”. 

             В будь-якому разі, який би шлях донесення інформації ви не обрали, пам`ятайте, що ваш обов`язок, як відповідальних дорослих – донести до ваших рідних, що живуть на небезпечних територіях, цю важливу інформацію.                      Адже мова йде про збереження здоров`я та життя найдорожчого що в нас є – наших дітей. 

bottom of page